Z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie ilustrujące bieg historii naszego kraju i losy naszej ojczyzny w drodze do uchwalenia najważniejszego dokumentu - Konstytucji. Montaż słowno - muzyczny zaciekawił wszystkich uczestników. Podczas uroczystości rozdawane były ręcznie robione kokardy narodowe przygotowane przez Harcerzy i Samorząd Uczniowski.
- 30kwi
- 28kwi
Dzień Ziemi pod hasłem "Planeta kontra plastik"
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy apelem na sali gimnastycznej. Krótko w tematykę dnia wprowadziła nas Pani Wicedyrektor, a następnie przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali przygotowaną prezentację o ochronie środowiska i historii obchodzonego święta. Następnie podsumowanie wraz z konkretnymi wskazówkami co do działań każdego z nas na rzecz dobra planety wygłosiła Pani Dyrektor. Wręczone zostały również dyplomy i nagrody w klasowym konkursie plastycznym na plakat (transparent) związany z Dniem Ziemi. Młodsze klasy wyruszyły na przemarsz ulicami miasta, a starsi uczniowie rywalizowali w quizie ekologicznym, następnie dołączając do reszty uczniów. W czasie całego tygodnia również odbywały się konkursy i pogadanki w klasach młodszych przygotowane przez zespół pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
35
- 28kwi
Wyjazd klasy 8 do Muzeum Pamięci w Oświęcimu i Wadowic..
25 kwietnia uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami i wychowawcą udali się na wycieczkę do Oświęcimia, by lepiej poznać historię naszego kraju.
Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Na miejscu czekała Pani przewodnik, który wstępnie zaznajomił z historią obozu. Zwiedzali liczne pomieszczenia dawnych obozów, w których znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów zamordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu, wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary… Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem wszyscy uczestnicy oddali cześć wymordowanym. Wszyscy z wielkim przejęciem i zadumą słuchali słów Przewodniczki, która wprowadzała opowiadała o tragicznej historii tego miejsca. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar - gdzie spali, pracowali, co jedli. Wzruszeni i świadomi historii, którą należy znać i słowami, którymi Pani Przewodnik zakończyła opowiadanie: "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”, żegnaliśmy to miejsce z refleksją.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach, aby zwiedzić rynek i Bazylikę - miasto Papieża Jana Pawła II.
15
- 28kwi
Poranek muzyczny
19 kwietnia odwiedzili naszą szkołę uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Zaprezentowali swoje umiejętności i talenty, które doskonalą w szkole muzycznej. Jednocześnie była to prezentacja, zachęcająca uczniów naszej szkoły do wstąpienia w szeregi uczniów tej placówki, aby rozwijać się artystycznie. W trakcie występów zaprezentowali się również, uczniowie naszej szkoły, którzy już uczęszczają na zajęcia w szkole muzycznej.
4
- 26kwi
Zebranie z rodzicami
Spotkania z rodzicami informujące o sytuacji dydaktyczno-wychowawczej dzieci odbędą się w dniu 8 maja 2024 r. o godz.16.30. W trakcie spotkania klasy 8 zostaną przedstawione informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty oraz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Bezpośrednio po wywiadówce - o godz.17.00 - odbędą się warsztaty dla rodziców prowadzone przez Panią Kingę Sanocką, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny. Serdecznie zapraszamy!
- 26kwi
„Posprzątaj z nami Małopolskę”
Po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, troska o najbliższe otoczenie, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. W ramach podjętych działań udało się posprzątać ulice prowadzące do rynku i okolice Wzgórza Zamkowego. Starsze klasy przeszły chodnikiem wzdłuż drogi DK75. Dzięki akcji nasza okolica stała się czyściejsza, a my zyskaliśmy bardziej przyjazne środowisko. Akcji towarzyszyła edukacja w zakresie segregacji odpadów i podejmowania działań w celu ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Apelujemy o korzystanie z koszów, a jeśli ich nie ma to o zabieranie śmieci ze sobą! Wszyscy zadbajmy o czystość!
- 26kwi
Gminny Konkurs Ortograficzny
Jak co roku, w miesiącu kwietniu, uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym. Aleksandra Dymek, Marcel Michalczyk, Emilia Łagosz i Weronika Petryla wybrani w etapie szkolnym rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii” w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tworkowej. Musieli zmierzyć się z pełnym ortograficznych pułapek dyktandem i testem znajomości zasad trudnej pisowni polskiej oraz wyjątków od reguł. Uczniowie udowodnili, że sprawnie posługują się pisaną odmianą naszego niełatwego języka. Na podstawie uzyskanych wyników Marcel Michalczyk zdobył III miejsce, a Weronika Petryla wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za czujność ortograficzną i życzymy dalszych sukcesów!
- 25kwi
- 25kwi
- 24kwi
Warsztaty projektowania ubioru i mody - Z nami zainspirujesz się modą!
Dnia 19 kwietnia uczniowie klasy Va uczestniczyli w kreatywnych warsztatach mody i projektowania ubioru. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat znanych uczniom projektantów mody. Następnie omówione zostały fukcje stroju teatralnego. Uczniowie zastanawiali się również nad tym, co jest potrzebne do projektowania.
Wiedzę, którą zdobyli na ten temat, już po chwili mogli wykorzystać w praktyce, gdyż ich zadaniem było dokonanie pomiarów swych kolegów i koleżanek w pasie oraz ramionach, a także zmierzenie długości od pasa do kostki. Kolejnym punktem warsztatów było zbudowanie w wyobraźni projektu stroju Chmurki - jednej z bohaterek utworu Ludwika Jerzego Kerna pt.: "Ferdynand Wspaniały", którego to adaptację sceniczną klasa Va przygotowuje już od kilku miesięcy. Swoje pomysły uczniowie przelali na papier uwzględniajac wygląd przodu i tyłu stroju, notując jednocześnie szczegóły projektu, tj.: rodzaj materiału, kolorystykę, buty, fascynatory, itp. Po omówieniu swych szkiców, można było stwierdzić jedno - każda z prac była niezwykle interesująca i niepowtarzalna. Po zakończeniu etapu projektowania, sporządzone rysunki skonfrontowane zostały z uszytym ręcznie kostiumem Chmurki. Okazało się, że niektóre elementy ze szkiców uczniów znalazły się w zaprezentowanym stroju.
W trakcie warsztatów przedstawiona została także praca dyplomowa Marii Piechockiej - absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, która inspirowana była twórczością Brunona Schulza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć lookbook projektantki prezentujący w profesjonalny i atrakcyjnie wizualny sposób zaprojektowane przez nią kostiumy teatralne i biżuterię. Co więcej dzieci obejrzały filmik z jednego z najważniejszych modowych wydarzeń w Polsce, tj. Cracow Fashion Week, podczas którego swoją kolekcję "Fantasmagorie" prezentowała wspomniana projektantka Maria Piechocka.
Zwieńczeniem naszych klasowych warsztatów był "mini" pokaz mody, podczas którego uczniowie wcielili się w postaci modelek i modeli prezentując wybrane stroje z kolekcji Marii Piechockiej - dokładnie te same, które zaprezentowane zostały podczas tegorocznej gali Cracow Fashion Week. Serdecznie dziękujemy projektantce za użyczenie swych kostiumów na potrzeby naszych warsztatów, a także gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych warsztatów znajdujących się pod linkiem https://drive.google.com/drive/folders/1gFjh1St0jNusALuA3Hr0FRddIg0oNUbc?usp=sharing
- 22kwi
Projekt "Stolice Europy"
W dniach 17 i 18 kwietnia w klasie IIA odbyło się podsumowanie projektu ,,Stolice Europy”. Uczniowie losując stolicę przez tydzień pracowali w kilkuosobowych zespołach nad przygotowaniem prezentacji, dotyczących następujących stolic: Warszawy, Madrytu i Paryża. Od pierwszej chwili w głowach uczniów pojawiały się ciekawe pomysły. Uczniowie samodzielnie decydowali w jaki sposób zaprezentują wylosowane miasta. W projekt chętnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się rodzice, którzy "swoim okiem" nadzorowali pracę dzieci. Efekty były zdumiewające. Każda grupa w inny sposób przedstawiła wylosowaną stolicę przekazując o niej informacje na swoich transparentach.
13Zostały wykonane budowle takie jak: stadion Santiago Bernabeu oraz wieża Eiffla. Dziewczynki zaśpiewały stary przebój o stolicy naszej ojczyzny pt. ,,Warszawa da się lubić” w towarzystwie wykonanej przez rodziców pięknej katarynki. Dzieci w charakterystycznych beretach i pięknych strojach omówiły Paryż, a także pokazały jak należy zachować się w restauracji stosując zasady savoir vivre, rozmawiając przy tym po francusku;) Na koniec wszystkie dzieci częstowały się wyśmienitymi francuskimi rogalikami. Dziękujemy uczniom i rodzicom za ogromny wkład pracy i uatrakcyjnienie zajęć.
- 23kwi
Wieczór w Operze Krakowskiej
Uczniowie klasy 7b z wychowawcą, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu w Operze Krakowskiej - w balecie „Pan Twardowski” do muzyki Ludomira Różyckiego. Treść tego baletu oparta została na popularnej legendzie o polskim szlachcicu czarnoksiężniku Twardowskim, znanym z wielu legend i podań, postaci na wpół legendarnej, na wpół rzeczywistej. Twórczyni baletu, Violetta Suska, osadza tytułowego bohatera w realiach współczesności.
2Przepiękne i barwne stroje tancerzy, scenografia, projekcje i gra świateł, ludowe obyczaje i tańce, którym towarzyszyła bogata w taneczne rytmy muzyka na żywo, sprawiły, że wieczór ten był bardzo wyjątkowy. Uczniowie mogli zobaczyć wystrój Opery Krakowskiej, taniec klasyczny z elementami współczesnymi, grę orkiestry pod kierunkiem dyrygenta. Widowisko wszystkim bardzo się podobało. Uczestnicy liczą na kolejne wyjazdy.
- 24kwi
Warsztaty hodowli fasoli
9 kwietnia uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach hodowli fasoli zorganizowanych w Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego Produktów Rolnych w Czchowie. Podczas zajęć zapoznali się z czynnikami potrzebnymi do kiełkowania i wzrostu rośliny oraz etapów dojrzewania fasoli. 25 kwietnia ponownie odwiedzili Inkubator, aby sprawdzić w jakiej fazie wzrostu jest zasadzona przez nich fasola.
1
- 22kwi
Igrzyska Dzieci w drużynowym i indywidualnym tenisie stołowym
10 kwietnia w Tarnowie rozegrano Igrzyska Dzieci w drużynowym i indywidualnym tenisie stołowym. Chłopcy z PSP w Czchowie zajęli II miejsce w zawodach rejonowych, uzyskując awans do finału województwa, który odbył się w Nowy Targu w dniu 18 kwietnia. Skład stanowili: Dawid Tomkowski i Michał Leśniak. W turnieju indywidualnym bezkonkurencyjny okazał się Dawid Tomkowski, który indywidualnie wygrał wszystkie pojedynki, tym samym całe zawody i awansował do finału wojewódzkiego. Trzymamy kciuki za naszego kolegę!
- 22kwi
Sukces drużyny z Czchowa w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt
15 kwietnia na hali sportowej w Okocimiu zostały rozegrane Mistrzostwa powiatu brzeskiego w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny szkół podstawowych: z Brzeska, Iwkowej, Łoniowej oraz nasza reprezentacja z Czchowa. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów. Pierwsze miejsce z kompletem trzech zwycięstw zajęło Brzesko, na drugiej pozycji po zwycięstwach w rywalizacji z Łoniową i Iwkową została sklasyfikowana nasza drużyna, na ostatnim stopniu podium Iwkowa, a stawkę zamknęła tym razem drużyna z Łoniowej. Serdecznie gratulujemy drużynie z Czchowa w składzie: Karolina Baczewska, Julia Błoniarz, Marta Dymek, Natalia Gawełda, Paulina Kierczak, Aleksandra Mierzwa, Marta Pasionek, Zuzanna Różańska, Eliza Stańczyk oraz Dominika Zabłocka, która zajęła II miejsce w powiecie.
- 16kwi
II Dekanalny Konkurs Poezji Religijnej "Wielkanoc w oczach poetów"
W miesiącu kwietniu w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Dobrocieszu odbył się II Dekanalny Konkurs Poezji Religijnej pt. "Wielkanoc w oczach poetów". W konkursie udział wzięło 40 uczestników ze szkół podstawowych z gminy Czchów, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem oraz Iwkowa. Naszą szkołę pięknie reprezentowały uczennice: Justyna Waśkowska, Maria Góral i Hanna Kozdrój, która w kategorii klas IV-VIII zdobyła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
- 16kwi
II edycja Szkolnego Konkursu Czytania w Języku Angielskim
Za nami II edycja Szkolnego Konkursu Czytania w Języku Angielskim. O miano mistrzów pięknego oraz poprawnego czytania w języku Szekspira w dniu 11 kwietnia 2024r. walczyli uczniowie z poszczególnych klas od IV do VIII.
Zwycięzcami w tegorocznej rywalizacji zostali:
Klasy IV
I miejsce: Julia Mainer
II miejsce: Magdalena Rosiek
III miejsce: Aleksandra GasińskaKlasy V
I miejsce: Robert Smulski
II miejsce: Hubert Smoleń
III miejsce: Aleksander KurzydłoKlasy VI
I miejsce: Alexandra Sady
II miejsce: Dominika Zabłocka
III miejsce: Jan CiuraKlasy VII
I miejsce: Artur Nowicki
II miejsce: Gabriela Szot
III miejsce: Julia DudekKlasa VIII
I miejsce: Milena Gajewska
II miejsce: Milena Gurgul
III miejsce: Klara MainerZwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że czytanie w języku angielskim stanie się ich pasją.
- 16kwi
Zielona szkoła klasy 7b
W dniach 3-5 kwietnia uczniowie klasy 7 b realizowali program edukacyjny w DWD w Jodłówce Tuchowskiej. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach psychoedukacyjnych, wychowawczo – profilaktycznych, kulturalno – rozrywkowych, krajoznawczych. Ponadto poszerzali swoją wiedzę przyrodniczo – historyczną, regionalną i ekologiczną. Kontakt z przyrodą zapewniły uczniom piesze wycieczki – mi.in pasmem Brzanki do bacówki, do kapliczki słupowej z XVI wieku. Uczniowie aktywnie spędzali wolny czas uczestnicząc także w zajęciach rekreacyjno – sportowych, cyrkowych, mydlarskich i ogólnorozwojowych na siłowni. Poprzez różnorodne zajęcia trwające od rana do wieczora mogli lepiej się poznać i zintegrować, a wspólne posiłki, gry i zabawy, ognisko, dyskoteka, karaoke wzmocniły więzi koleżeńskie.
4Zajęcia w takiej formie dostarczyły wiele radości i sprzyjały kształtowaniu pozytywnych relacji, promowały zdrowy styl życia i uwrażliwiały na piękno otaczającej przyrody. Wyjazd na Zieloną Szkołę stanowił innowację metodyczną: „Poznajemy siebie i otaczający świat”.
- 10kwi
Upamiętnienie kwietniowych rocznic
W środę 10 kwietnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Harcerze wraz z opiekunami złożyli wiązankę i zapalili znicze na Skwerze Katyńskim w Czchowie. Upamiętnili w ten sposób 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 14. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
- 10kwi
" Puchar Tymbarku" etap gminny
W poniedziałek 8.04 na stadionie w Czchowie został rozegrany etap gminny turnieju "Puchar Tymbarku". Organizatorami zawodów był Podokręg Piłki Nożnej w Brzesku i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu I Rekreacji w Czchowie. Podczas rozgrywek nasi reprezentanci bardzo dobrze wykorzystywali swoje piłkarskie umiejętności, czego im gratulujemy.
Reprezentacja klasy „0”: Mikołaj Ciura, Bruno Gasiński, Franciszek Romuzga, Mikołaj Rzońca, Adam Skwarło oraz Natan Zelek.
Reprezentacja klasy „1”:Ignacy Cetnarowski, Filip Czopik, Mateusz Drużkowski, Krystian Dziedzic, Karol Janicki, Jakub Pachociński, Ireneusz Smulski oraz Miłosz Rosiek.
Archiwum Aktualności