Jest taki jedyny dzień w roku, w którym wszystkie mamy czują się wyjątkowo-Dzień Matki. W związku z tym uczniowie klasy 3 b uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Panią Bernadetę Krakowską. Celem tych zajęć było przygotowanie upominku dla mamy. Uczniowie z materiałów przyniesionych przez gościa wyczarowali piękne laurki. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby stworzyć coś fajnego i oryginalnego. Suszone kwiaty i kreatywny recykling bardzo spodobał się dzieciom. Dziękujemy Pani Bernadecie za niezwykłe, inspirujące spotkanie.
- 27maj
- 23maj
Śladami ojca Mateusza...
Sandomierz to przepiękne miasteczko w województwie świętokrzyskim, które poszczycić się może wspaniałą starówką, malowniczymi lessowymi wąwozami oraz przepięknymi kościołami. Od kilku lat Sandomierz słynie również z filmowych przygód sympatycznego duchownego- Ojca Mateusza, który właśnie w tym mieście rozwiązuje kryminalne zagadki.
1Właśnie to urokliwe miasteczko uczniowie klas 5b, 4a oraz 4b wybrali sobie jako cel swojej podróży. Rano 20 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Sandomierza. Pierwszym punktem programu był spacer wąwozem lessowym św. Jadwigi. Spacerując poznaliśmy historię Haliny Krępianki, która ocaliła miasto przed Tatarami. Następnie przechodząc przez „Ucho Igielne” wkroczyliśmy na teren sandomierskiej starówki. Tam odwiedziliśmy muzeum Ojca Mateusza, gdzie mogliśmy podziwiać naturalnej wielkości figury woskowe bohaterów serialu, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia lub pobrać odciski palców. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Zbrojowni Rycerskiej. Tutaj dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów dotyczących rycerzy w ogóle oraz poznaliśmy bardziej szczegółowo postać najsłynniejszego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego. Kto chciał mógł założyć strój rycerski oraz spróbować udźwignąć rycerskie miecze. Po tej ciekawej lekcji historii poszliśmy zwiedzać Bramę Opatowską, pomnik Flisaka spacerującego po linie oraz Bazylikę Katedralną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mieliśmy też czas, aby coś zjeść. Większość z nas wybrała lody, ponieważ pogoda była iście letnia. Po tej chwili relaksu wybraliśmy się nad Wisłę, gdzie czekał na nas statek, który zabrał nas w rejs. Płynąc mogliśmy podziwiać sandomierskie wzgórza. Do Czchowa wróciliśmy około 18.00. Na pewno ta piękna wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci, a do Sandomierza jeszcze z pewnością zawitamy.
- 22maj
Gminny konkurs "Mistrz Pięknego Czytania"
Już po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czchowie odbył się gminny konkurs "Mistrz Pięknego Czytania". W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III wyłonieni w etapach szkolnych. Ocenie podlegało: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja, interpretacja oraz ogólny wyraz artystyczny czytanego tekstu. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom czytania. Uczniowie naszej szkoły Julia Rozciecha z kl. I A i Jakub Dudek z klasy III A zajęli III miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Pozostali zwycięzcy etapu szkolnego : Igor Szot, Aleksandra Błoniarczyk, Aleksandra Dymek i Weronika Petryla otrzymali wyróżnienia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy godnego reprezentowania swoich klas oraz życzymy wielu pięknych przygód i wzruszeń płynących z czytania książek.
7
- 21maj
Zaproszenie do udziału w projekcie "Edukacja dla bezpieczeństwa"
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Jurkowie serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Edukacja dla bezpieczeństwa”. W ramach projektu przewidziane jest: szkolenie strzeleckie, kurs samoobrony, kurs pierwszej pomocy.
Zajęcia będą odbywać się w systemie weekendowym na strzelnicy w Bielczy (dowóz z Jurkowa) oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie. Projekt trwa od czerwca do grudnia 2024 r.
Szczegóły i zapisy u p. Beaty Migas pod nr tel. 692 278 575
- 14maj
Egzamin ósmoklasisty 2024 rozpoczęty
Dzisiaj 14 maja uczniowie klas ósmych rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Punktualnie, odświętnie ubrani zjawili się w szkole, aby zmierzyć się z egzaminem z języka polskiego. Otrzymali ostatnie wskazówki, życzenia powodzenia od Dyrekcji, nauczycieli i rodziców, wszystko po to, żeby dodać Im siły i wiary we własne możliwości. POWODZENIA WSZYSTKIM, TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!
4
- 17maj
Spotkanie autorskie z Panią Weroniką Morydz
Z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Weroniką Morydz. Pani Weronika jest autorką książek dla dzieci, choć w planach ma również wydanie pozycji dla dorosłych.
9Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego podczas spotkania, które odbyło się 13.05.2024r. miały okazję dowiedzieć się jak wygląda proces tworzenia książki od postaw, porozmawiać o jednej z książek pisarki oraz wysłuchać wierszy jej autorstwa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i zadawały wiele pytań. Bardzo dziękujemy Pani Weronice za wspólnie spędzony czas!
- 17maj
XII Powiatowy Konkurs Historyczny "Kazimierz Wielki i jego czasy"
23 kwietnia 2024 roku uczennice naszej szkoły, Marta Dymek, Maria Drużkowska, Zuzanna Janicka i Marta Pasionek wzięły udział w XII Powiatowym Konkursie Historycznym "Kazimierz Wielki i jego czasy". Konkurs odbył się tradycyjnie w Zespole Szkoły i Przedszkola w Złotej. Uczennice musiały wykazać się wiedzą na temat życia i działalności króla Kazimierza Wielkiego. Miło nam poinformować, że Marta Dymek i Marta Pasionek zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 5 czerwca, również w szkole w Złotej. Gratulujemy i trzymamy kciuki za nasze uczennice!
- 09maj
Życzenia sukcesu dla Ósmoklasistów!
Drodzy Ósmoklasiści,
przed Wami niezwykle ważny moment będący zwieńczeniem Waszej ośmioletniej nauki, czasu zdobywania wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń – egzamin ósmoklasisty.
Niech w nadchodzących dniach nie zabraknie Wam silnego poczucia własnej wartości, skupienia podczas egzaminów, by moment ten, który za kilka lat wspominać będziecie z uśmiechem oraz sentymentem, okazał się pomyślny i owocny.
Życzymy Wam optymizmu, szczęścia i połamania piór!
Wierzymy, że uzyskane przez Was wyniki będą jak najlepsze i otworzą przed Wami nowe horyzonty oraz staną się fundamentem przyszłych sukcesów.
Powodzenia na egzaminie!
- 14maj
"Teatr, Sztuka, Wychowanie - twórczość Ludwika Jerzego Kerna inspiracją do nauki języka angielskiego i nie tylko"
Dnia 10 maja uczniowie klasy Va włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W ramach realizacji prowadzonej przez p. Marię Maciaś innowacji pedagogicznej, uczestniczyli w wieczorze poetycko-literacko-filmowym skupionym wokół twórczości Ludwika Jerzego Kerna. Świętowanie rozpoczęło się warsztatami rękodzieła, prowadzonymi przez p. Agnieszkę Piechocką, podczas których dzieci wyklejały różnymi tkaninami postać głównego bohatera powieści "Ferdynand Wspaniały".
6Następnie wzięły udział w rozmaitych zabawach i quizach, takich jak: literackie bingo, familiada (związana z biografią pisarza) czy quiz wiedzy o "Ferdynandzie Wspaniałym". Uczniowie zostali również zapoznani ze związkiem pisarza z miejscowością Rożnów. Poznali też okoliczności powstania powieści "Ferdynand Wspaniały", po czym czytali głośno wiersze autorstwa Ludwika Jerzego Kerna, które znalazły się na klasowej wystawce. Dopełnieniem wieczoru było obejrzenie filmu animowanego "Proszę Słonia", zekranizowanego na podstawie utworu literackiego L.J.Kerna o tej samej nazwie. Z pewnością jedną z największych dla piątoklasistów atrakcji tego przedsięwzięcia było nocowanie w szkole. Dzieci zaopatrzone w poduszki, karimaty i śpiwory z wielkim zapałem przystąpiły do przygotowania swej sali lekcyjnej do spania. Nasza wspaniała przygoda w szkole zakończyła się w sobotę o godzinie 8.00. Choć ta pełna dobrej zabawy i wrażeń noc minęła bardzo szybko, to z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci!
- 12maj
Akcje czytelnicze w naszej szkole
Kwiecień to miesiąc czytelniczy w naszej szkole. Obfitował on w szereg działań, mających na celu promocję czytelnictwa. Uczniowie klas 4-7 na lekcjach plastyki wykonywali plakaty i ulotki zachęcające do systematycznego czytania sobie i swojemu młodszemu rodzeństwu. Chętne dzieci czytały dodatkowe książki, pisały z nich recenzję, zachęcając tym samym swoich rówieśników do przeczytania polecanych książek. Jeden dzień przeznaczony był na Przerwę z książką - głośne czytanie swoich ulubionych książek do mikrofonu. Tego dnia odbywały się również konkursy czytelnicze, sprawdzające wiedzę uczniów z lektur i książek obecnie popularnych wśród młodzieży.
Wielkim powodzeniem cieszyła się również zabawa biblioteczna "Książka w ciemno"- uczniowie losowali książkę, którą mieli przeczytać w ciągu tygodnia i polecić ją pozostałym uczniom. Oprócz wymienionych zabaw należy wspomnieć o e-bibliotece, która wprowadziła na stałe zabawę z czytnikiem. To tylko część zajęć przewidzianych na ten miesiąc. Dalszy ciąg nastąpi.
- 06maj
XXVI Bieg Floriański
W XXVI Biegu Floriańskim, który odbył się 4 maja na Rynku w Czchowie na podium stanęli nasi uczniowie: w kategorii dziewcząt I miejsce Emilia Rozciecha, II miejsce Emilia Kozdrój, w kategorii chłopców II miejsce Aleksander Bodek. W biegu wzięli udział: Karolina Baczewska, Szymon Baczewski, Marta Dymek Bartłomiej Gierałt, Kaja Horzymek, Krzysztof Kądziołka, Paulina Kierczak, Nikodem Kozdrój, Szymon Kozdrój, Adrian Łacny, Bartłomiej Łagosz, Wiktoria Malaga, Artur Nowicki, Eliza Stańczyk, Kaper Szot, Piotr Szot oraz nasi najmłodsi zawodnicy Weronika Petryla i Olaf Bajda. Gorąco gratulujemy i dziękujemy naszym zawodnikom za ich udział i zaangażowanie w duchu fair play oraz rodzicom za dowóz i doping dzieci podczas biegu.
- 02maj
"Teatr, Sztuka, Wychowanie - twórczość Ludwika Jerzego Kerna inspiracją do nauki języka angielskiego i nie tylko"
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Teatr, Sztuka, Wychowanie - twórczość Ludwika Jerzego Kerna inspiracją do nauki języka angielskiego i nie tylko" realizowanej przez p.Marię Maciaś uczniowie klasy Va uczestniczyli w warsztatach teatralnych z ruchu scenicznego, które poprowadzone zostały przez animatorki kultury i instruktorki zajęć artystycznych, a także założycielki Domowego Teatru Lalek w Krakowie - panią Aleksandrę Małecką oraz panią Natalię Smyk.
1Spotkanie rozpoczęło się od treningu aktorskiego z elementami zabaw i gier. Następnie odbyła się pogadanka na temat tego, co tworzy aktora, po czym uczniowie rozgrzewali swe ciała (ćwiczenia rozluźniejące, rozgrzewanie stawów, zabawa "Akademia dziwnych kroków"), głos (mormorando, ćwiczenie dykcji) oraz emocje (zabawy ruchowe pokazujące emocje). Uczestnicy warsztatów zostali również zaznajomieni z najważniejszymi pojęciami teatralnymi, takimi jak: kostium, rekwizyt teatralny, horyzont, proscenium, kurtyna, kulisy, reflektory, itp. Oprócz tego instruktorki udzieliły dzieciom wskazówek jak właściwie ustawiać się na scenie, w jaki sposób minąć się z drugim aktorem i jak ustawić się do ukłonu. Po zakończeniu warsztatów zaprezentowaliśmy na scenie przygotowywany przez nas w ramach innowacji spektakl teatralny w języku angielskim "Ferdynand the Great" ("Ferdynand Wspaniały"), po to, aby zaproszone animatorki kultury mogły spojrzeć na nasze przedstawienie "okiem fachowca" i udzielić nam porad, w jaki sposób możemy jeszcze ulepszyć nasze widowisko teatralne. Serdecznie dziękujemy za wszelkie cenne wskazówki. Z pewnością z nich skorzystamy!
- 30kwi
233. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie ilustrujące bieg historii naszego kraju i losy naszej ojczyzny w drodze do uchwalenia najważniejszego dokumentu - Konstytucji. Montaż słowno - muzyczny zaciekawił wszystkich uczestników. Podczas uroczystości rozdawane były ręcznie robione kokardy narodowe przygotowane przez Harcerzy i Samorząd Uczniowski.
23
- 28kwi
Dzień Ziemi pod hasłem "Planeta kontra plastik"
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy apelem na sali gimnastycznej. Krótko w tematykę dnia wprowadziła nas Pani Wicedyrektor, a następnie przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali przygotowaną prezentację o ochronie środowiska i historii obchodzonego święta. Następnie podsumowanie wraz z konkretnymi wskazówkami co do działań każdego z nas na rzecz dobra planety wygłosiła Pani Dyrektor. Wręczone zostały również dyplomy i nagrody w klasowym konkursie plastycznym na plakat (transparent) związany z Dniem Ziemi. Młodsze klasy wyruszyły na przemarsz ulicami miasta, a starsi uczniowie rywalizowali w quizie ekologicznym, następnie dołączając do reszty uczniów. W czasie całego tygodnia również odbywały się konkursy i pogadanki w klasach młodszych przygotowane przez zespół pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
35
- 28kwi
Wyjazd klasy 8 do Muzeum Pamięci w Oświęcimu i Wadowic..
25 kwietnia uczniowie klasy ósmej wraz z rodzicami i wychowawcą udali się na wycieczkę do Oświęcimia, by lepiej poznać historię naszego kraju.
Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Na miejscu czekała Pani przewodnik, który wstępnie zaznajomił z historią obozu. Zwiedzali liczne pomieszczenia dawnych obozów, w których znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów zamordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu, wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary… Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem wszyscy uczestnicy oddali cześć wymordowanym. Wszyscy z wielkim przejęciem i zadumą słuchali słów Przewodniczki, która wprowadzała opowiadała o tragicznej historii tego miejsca. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar - gdzie spali, pracowali, co jedli. Wzruszeni i świadomi historii, którą należy znać i słowami, którymi Pani Przewodnik zakończyła opowiadanie: "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”, żegnaliśmy to miejsce z refleksją.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach, aby zwiedzić rynek i Bazylikę - miasto Papieża Jana Pawła II.
15
- 28kwi
Poranek muzyczny
19 kwietnia odwiedzili naszą szkołę uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Zaprezentowali swoje umiejętności i talenty, które doskonalą w szkole muzycznej. Jednocześnie była to prezentacja, zachęcająca uczniów naszej szkoły do wstąpienia w szeregi uczniów tej placówki, aby rozwijać się artystycznie. W trakcie występów zaprezentowali się również, uczniowie naszej szkoły, którzy już uczęszczają na zajęcia w szkole muzycznej.
4
- 26kwi
Zebranie z rodzicami
Spotkania z rodzicami informujące o sytuacji dydaktyczno-wychowawczej dzieci odbędą się w dniu 8 maja 2024 r. o godz.16.30. W trakcie spotkania klasy 8 zostaną przedstawione informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty oraz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Bezpośrednio po wywiadówce - o godz.17.00 - odbędą się warsztaty dla rodziców prowadzone przez Panią Kingę Sanocką, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny. Serdecznie zapraszamy!
- 26kwi
„Posprzątaj z nami Małopolskę”
Po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, troska o najbliższe otoczenie, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. W ramach podjętych działań udało się posprzątać ulice prowadzące do rynku i okolice Wzgórza Zamkowego. Starsze klasy przeszły chodnikiem wzdłuż drogi DK75. Dzięki akcji nasza okolica stała się czyściejsza, a my zyskaliśmy bardziej przyjazne środowisko. Akcji towarzyszyła edukacja w zakresie segregacji odpadów i podejmowania działań w celu ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Apelujemy o korzystanie z koszów, a jeśli ich nie ma to o zabieranie śmieci ze sobą! Wszyscy zadbajmy o czystość!
- 26kwi
Gminny Konkurs Ortograficzny
Jak co roku, w miesiącu kwietniu, uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym. Aleksandra Dymek, Marcel Michalczyk, Emilia Łagosz i Weronika Petryla wybrani w etapie szkolnym rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii” w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tworkowej. Musieli zmierzyć się z pełnym ortograficznych pułapek dyktandem i testem znajomości zasad trudnej pisowni polskiej oraz wyjątków od reguł. Uczniowie udowodnili, że sprawnie posługują się pisaną odmianą naszego niełatwego języka. Na podstawie uzyskanych wyników Marcel Michalczyk zdobył III miejsce, a Weronika Petryla wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za czujność ortograficzną i życzymy dalszych sukcesów!
- 25kwi
Archiwum Aktualności